Відновлення з Flash
Ринок пропонує велику кількість різних накопичувачів, побудованих із застосуванням NAND Flash пам'яті. Найпоширеніші - це USB накопичувачі і micro SD карти, які використовуються в смартфонах. Також існують більш застарілі або екзотичні формати флеш-карт: Compact Flash (CF), XD, SmartMedia (SM), Disk-on-chip, Memory Stick. SD карти - це просто Великий Брат micro SD, в іншому вони однакові.
Всі ці накопичувачі побудовані за одним принципом та внутрішньою структурою. Відрізняється лише зовнішній вигляд та інтерфейс підключення. Недоліки та проблеми Flash накопичувачів випливають з недоліків самої пам'яті, на якій вони побудовані. По-перше - це обмежений ресурс по циклам запису, а також обмежений час зберігання даних в комірці пам'яті. Існує три масових виду Flash пам'яті - SLC, MLC і TLC. Ці абревіатури означають кількість біт даних, що зберігаються в одній комірці пам'яті. Чим більше даних зберігається в комірці, тим менший її ресурс, менший час зберігання даних, нижче швидкість роботи пам'яті, але тим дешевше для покупця виходить гігабайт ємності. Тому, звичайно, найбільше поширення здобула пам'ять з типом комірки TLC. Так, вона є найгіршою за надійністю з усіх трьох типів, але вона дуже дешева. Щоб розуміти про яку надійність ми говоримо - середній заявлений ресурс такої пам'яті 300 циклів перезапису комірки пам'яті і від 3 місяців гарантованого зберігання даних.
Є відносно прості проблеми, які ми вирішуємо без складнощів - це пошкодження файлової системи на флешці, або видалені файли. У нас є власні методи і написане за цими методами ПЗ для відновлення видалених відеофайлів, в разі якщо вони були фрагментовані. Найчастіший приклад - фотокамери Canon EOS, а також більшість автомобільних відеореєстраторів. У розділі статей на нашому сайті ми намагаємось показувати приклади подібних робіт, наприклад ось випадок по відеокамері Canon Legria. Звертайтеся з будь-яким нестандартним випадком, ми зможемо допомогти!
Ще більш прості проблеми - це зламані роз'єми на USB накопичувачах або згорілі елементи на платі - в таких випадках часто відновлення даних можна зробити дуже швидко і зовсім недорого.
Найчастіша проблема, з якою потрапляють до нас на відновлення даних накопичувачі Flash - це руйнування внутрішніх службових даних і "стікаюча" пам'ять, коли комірки пам'яті вже частково втратили заряд. В обох випадках контролер всередині накопичувача при включенні не може прочитати потрібні йому для роботи дані. Наслідок - флешка не визначається, або визначається в операційній системі з 0 об'ємом. Ми вміємо відновлювати дані з таких накопичувачів, але ймовірність успіху тим вище, чим менше флешка лежала без діла. Кожен зайвий місяць - це втрата заряду в комірках пам'яті. Тому, якщо у вас є несправна флешка, і ви розмірковуєте, чи відновлювати з неї дані, чи ні - не затягуйте надовго.
Для відновлення даних з накопичувача у наведеному випадку є єдиний спосіб - це вичитування вмісту NAND пам'яті минаючи контролер, і збірка отриманого "сирого" вмісту в те, що нам звично бачити у вигляді файлів. У випадку, якщо пошкоджений накопичувач - звичайна USB флешка, складнощів з першим немає - випаюємо чіп пам'яті і встановлюємо його в програматор
Однак є USB накопичувачі, в яких немає окремих мікросхем. Ми їх називаємо "моноліти". Вони зроблені за принципом, схожим на micro SD карти - просто шматок пластику, усередині якого залиті компаундом кристали мікросхем. Тут отримати доступ до NAND пам'яті складніше, але можна. З таких накопичувачів ми також вміємо відновлювати дані, причому в деяких випадках маємо можливість обчислювати "пінаути" для невідомих раніше флешок. У розділі статей є приклад відновлення даних з "моноліту".
Трохи торкнемося вартості відновлення даних з Flash накопичувачів. У простих випадках, коли не потрібно вичитувати NAND пам'ять c допомогою програматора, вартість може бути 800-1000 грн, іноді навіть дешевше. У випадку з видаленими файлами або зруйнованою файловою системою - від 1000 до 2000 грн. В рідкісних випадках, коли потрібно написання окремої утиліти для конкретно вашого випадку (як правило, відновлення фрагментованих відеофайлів) - до 5000 грн. Якщо потрібно розпаювання флешки, і вона не "моноліт" - вартість найчастіше буває 1500-2000 грн. Якщо ми говоримо про micro SD карти та інші "моноліти" та їх розпаювання - вартість найчастіше буває 3500-4000 грн, але може бути і дорожче, якщо нам доведеться обчислювати пінаут.
У будь-якому випадку - діагностика у нас БЕЗКОШТОВНА. Привезіть нам вашу флешку, ми визначимо проблему і озвучимо вартість робіт по відновленню.
Ще хочемо попередити про те, що не потрібно намагатися відновлювати флешки (це стосовно USB накопичувачів) за допомогою ремонтних утиліт. Вони, звичайно, з великою ймовірністю флешку полагодять, але ось даних на ній вже не залишиться, і ми нічим допомогти тут вже не зможемо.